Články v deníku Hospodářské noviny ze dne 6.12.2010


Dohnalův další problém: předražené kanceláře

Datum vydání: 6.12.2010
Zdroj: Hospodářské noviny
Autor: Radek Kedroň

Poradenská firma doporučuje, aby NKÚ zůstal v budově TOKOVO. Konzultanti jsou ve střetu zájmů, nabízí k pronájmu zbylá dvě patra věžáku.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal rozehrál partii, která mu může přivodit další trestní stíhání. V současnosti už přitom čelí obžalobě, podle níž přivodil státu statisícovou škodu nájmem příliš luxusního služebního bytu. I nyní jde o nájem. Avšak ne za statisíce, ale za téměř miliardu korun.

Dohnal totiž prosazuje, aby jeho úřad prodloužil nájem v pražské budově TOKOVO, vlastněné finanční skupinou PPF. Smlouva končí úřadu v roce 2012, na začátku příštího roku vyprší lhůta, kdy se bude muset NKÚ vyjádřit, zda chce v paláci TOKOVO zůstat.

Dohnal si na pomoc přizval poradenskou společnost Knight Frank, která pro jeho úřad vypracovala analýzu, podle níž je prodloužení smlouvy nejlepším řešením. Jenže poradenská firma se nyní ocitla ve vážném konfliktu zájmů: jak je vidět z jejích vlastních dokumentů, sama nabízí k pronájmu zbylá dvě patra v rekonstruovaném věžáku. Co metr čtvereční, to 355 korun za měsíc.

"Jejich posudek nemůže být důvěryhodný. Už proto, že cena pro nás je (i po slevě a po započítání nájemních prázdnin) vyšší než ta, kterou mají v nabídce," upozorňuje viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Jedenáct pochybností

Studii společně s Kalou a dalšími kontrolory kritizují také poslanci kontrolního výboru, kteří ve svém usnesení vypočítali jedenáct důvodů, proč je neobjektivní. "Porovnání variant je posuzováno pro období 10 let, životnost nové budovy je přitom přes padesát let a obdobná porovnání se zpracovávají pro období 30 let," stojí v dokumentech kontrolního výboru. A posudek třeba vůbec nezkoumá variantu, že by si úřad koupil již postavenou budovu.

"Celkem by nájemné v budově TOKOVO od roku 2006 do roku 2020 dosáhlo téměř jedné miliardy korun," upozorňují poslanci.

Dohnalův aparát však odmítá připustit, že by studie stála na nespolehlivých základech. "Parametry, se kterými pracuje uvedená analýza, vycházejí z obdobných postupů využívaných velkými korporacemi v komerční sféře," reagovala Dohnalova mluvčí Radka Burketová a dodala, že nemohli zabránit ani podezření ze střetu zájmů.

"Firma Knight Frank byla vybrána ve výběrovém řízení, kterého se zúčastnily tři firmy. Její vyloučení ze soutěže by bylo možné označit za diskriminační," uvedla.

Další obžaloba?

Až do konce roku 2006 působila centrála Dohnalova úřadu v budově vlastněné státem. Toho roku se však kontroloři přesunuli do rekonstruovaného věžáku TOKOVO, jejž nemohla finanční skupina PPF dlouho obsadit.

Stěhování se mimo jiné urychlilo i proto, že zdraví kontrolorů ohrožoval ve starém sídle podle posudku azbest. Krátce na to se však do budovy nastěhovali úředníci ministerstva školství. A navíc, ladem zůstal ležet pozemek, jejž měl NKÚ přichystaný právě pro stavbu nového sídla. Nájemné v budově PPF stojí stát ročně 79 milionů korun, což v přepočtu na jednoho zaměstnance činí 240 tisíc korun ročně. Při pohledu do účetnictví ostatních státních institucí jde o rekordní částku. Průměrné náklady na jednoho pražského úředníka činí 42 tisíc korun.

To je výběr nesrovnalostí, na něž poslanci upozornili.

"Pokud kontrolní výbor nedostane odpovědi na všechny otázky, které vznesl, jsem připraven podat trestní oznámení," říká viceprezident NKÚ Kala.

Šéf úřadu se vidí jako oběť

Dohnal coby šéf nejvyšší kontrolní instituce čelí soustředěné kritice od okamžiku, kdy vyšlo najevo, že si nechává z eráru platit v pražských Vinohradech dvojbyt o rozloze 415 metrů čtverečních. Podle zákona má ale nárok pouze na jeden byt. Policisté a žalobce jsou přesvědčeni, že stát tak připravil o 900 tisíc korun.

Kontrolní úřad pod Dohnalovým vedením rovněž využil celé řady fíglů, které u jiných státních institucí kritizuje: porcování zakázek, nevypisování výběrových řízení, neprůkazných dokládání služebních jízd, pochybných nájmů a neúměrných výdajů za služby, které úřad ke své práci nepotřebuje.

Dohnal však podle svých starších prohlášení o dobrovolném odchodu z čela úřadu neuvažuje. Tvrdí, že se stal obětí politického spiknutí a mocenského souboje o hlavní kontrolní instituci v zemi. Jeho kroky však nekritizují pouze politici, jako první se proti Dohnalovi postavili členové kolegia NKÚ.

Co se také poslancům nelíbí na posudku

- Zákonodárcům vadí, že poradci počítali varianty pouze pro příštích deset let. Stavba vlastního sídla se tak v desetiletém výhledu nevyplácí. "Porovnání variant je posuzováno pro období 10 let, obdobná porovnání se ale mají zpracovávat pro období 30 let," stojí v dokumentech kontrolního výboru.

- Posudek nezkoumá variantu, že by si NKÚ koupil již postavenou budovu.

- Původní budovu opustil NKÚ kvůli posudku, podle něhož ohrožoval zdraví kontrolorů azbest. "Není vysvětlena skutečnost o výsledcích šetření výskytu azbestu, když tuto budovu převzalo ministerstvo školství," stojí v poslaneckých dokumentech.

Šéf NKÚ

František Dohnal je už obžalován kvůli nájmu luxusního bytu.

Nájem je výhodný, tvrdí studie firmy. Sama budovu pronajímá

Datum vydání: 6.12.2010
Zdroj: Hospodářské noviny
Autor: Radek Kedroň

V přepočtu na jednoho zaměstnance platí NKÚ na nájmu šestkrát více než ostatní státní úřady v Praze.

Ta studie měla zdůvodnit, proč má Nejvyšší kontrolní úřad zůstat v drahém nájmu ve věžáku TOKOVO. Místo toho vrhla na problematický nájem, který v konečném součtu může přijít státní pokladnu na jednu miliardu korun, další stín. Studii totiž vypracovala stejná poradenská firma, která v budově nabízí k pronájmu zbylé prostory.

"Vnímám to jako velmi závažný střet zájmů, firma nemohla doporučit nic jiného, když sama prostory nabízí jiným," reagoval na nejnovější zjištění HN poslanec kontrolního výboru Jaroslav Škárka (VV). Společně s kolegy z výboru v minulých dnech napadli posudek i kvůli jiným nesrovnalostem.

Nevěrohodný posudek opět připomíná zákopovou válku, již vede prezident NKÚ František Dohnal (nyní je obžalovaný za nadbytečně luxusní služební byt) proti poslancům a i proti vlastnímu kolegiu. Právě osmatřicetistránková studie poskytla Dohnalovi oporu, aby mohl dál prosazovat prodloužení sporného nájmu v budově, již nepřímo vlastní finanční skupina PPF.

"Ekonomicky nejvýhodnější variantou je prodloužení nájmu v objektu Tokovo," stojí v posudku firmy Knight Frank, jejž mají HN k dispozici. Jenže poslanci označili analýzu za "neobjektivní". Vadí jim, že poradci počítali varianty pouze pro příštích deset let. Stavba vlastního sídla se tak v desetiletém výhledu nevyplácí, navíc studie ani nekalkulovala s koupí již postavené budovy. Nájem věžáku, jejž před čtyřmi lety prosadil Dohnal, je kritizován od začátku. Vrchní kontroloři, kteří mají dohlížet na hospodárnost ve státní správě, totiž úřadují ve vůbec nejdražších kancelářích. "Ostatní státní úřady vykazují průměrné náklady na jednoho zaměstnance v Praze 42,7 tisíce korun oproti 237,5 tisíce korun v případě NKÚ," vypočítali poslanci ve svém posledním usnesení.

tisk stránky