Otázky a odpovědi - Mladá fronta DNES 30.6.2009


*** 9:54 hodin

Dobrý den,

MF DNES porovnávala vozový park, bydlení a výši platu prezidenta NKÚ s prezidenty či generálními auditory či řediteli (různý úřad, různě pojmenovaná nejvyšší funkce) jiných nejvyšších kontrolních organizací v Evropě. Z oslovených organizací dosud odpovědělo 12. Z odpovědí vyplývá, že nikomu úřad či stát neplatí tolik vozů a tak velký a drahý byt. Rádi bychom dali prostor vyjádřit se k výdajům a porovnání i prezidenta pana Dohnala. Považuje výdaje, které mu stát platí, za přiměřené? Pokud ano, proč se stěhuje do vlastního? Našel už vlastní bydlení a kdy se bude stěhovat?

S pozdravem,
Jan Sůra

*** 11:41 hodin

Dobrý den,

pan prezident se rád k tématu samozřejmě vyjádří. O celé věci víme, protože instituce z jiných zemí nás samozřejmě kontaktovali, když dotazy od Vás přišly. Jde jistě o zajímavý pohled na věc, nicméně každá země má jiné zákony a v rámci nich se musí každý prezident či představitel dané kontrolní instituce pohybovat. Pan prezident tak samozřejmě činí podle českých zákonů, ale jestli se tyto zákony liší od zákonů jiných zemí již není v jeho kompetenci. Jistě však počítáte ve Vašem srovnání i s porovnáním zákonů. Do kdy potřebujete vyjádření pana prezidenta na níže uvedené tři otázky?

S pozdravem
Radka Burketová

*** 12:37 hodin

Dobrý den,

stačí zhruba do 16 hodin. To, že jsou různé zákony, samozřejmě v textu zohledníme, včetně rozdílné výše platů.

S pozdravem, Jan Sůra

*** 12:42 hodin

Dobrý den,

do 16 hodin Vám vyjádření pošlu.

S pozdravem Radka Burketová

*** 12:53 hodin

Ještě bych Vás v této souvislosti požádal o to, zda si pan prezident nemyslí, že porušuje tento paragraf zákona 236:

§ 6
Naturální plnění

(1) Naturální plnění jsou věcná plnění a služby poskytované nebo hrazené za podmínek, v rozsahu a ve formách dále stanovených. Představiteli nebo soudci, o nichž to stanoví tento zákon, náleží tato naturální plnění:

a) užívání služebního vozidla s řidičem i bez něho k výkonu funkce nebo v souvislosti s ním a k osobní dispozici,

skutečnost: dvě služební vozidla s řidičem, jedno pro soukromou potřebu

d) užívání přiměřeně vybaveného bytu,

skutečnost: dva byty - dle platné uzavřené smlouvy

S pozdravem,
Jan Sůra

*** 15:51 hodin

František Dohnal:

Jak již bylo mnohokrát řečeno, prezident NKÚ má jako vysoký ústavní činitel dle zákonů České republiky nárok na přiměřený byt a využití automobilu pro soukromé účely. Dále mu úřad zajišťuje dopravu dle svého interního systému, který funguje podobně jako u jiných státních institucí.

Ve funkci prezidenta NKÚ jsem se těmito zákony po celou dobu řídil, úřad mi k osobní dispozici poskytl vůz Peugeot 807. Úřad dále disponuje vozovým parkem, ve kterém jsou i dva vozy BMW, rok výroby 2000 a 2006, které se ve službě střídají tak, jak to vyžadují zákony ČR, a jak služební vozy využíval i můj předchůdce dr. Voleník. Vzhledem k době, kdy byly tyto vozy pořízeny je evidentní, že jsem nákup ani jednoho z nich neplánoval a v žádném případě nijak neovlivnil. Kdyby na mém místě byl nyní kdokoli jiný, úřad by stále disponoval těmi stejnými vozy. Stejný systém užívání služebních automobilů užívají podle mých informací další ústavní činitelé podle zákona.

Diskutovaný byt, který jsem dostal od NKÚ k dispozici odpovídal finančnímu rámci, který úřad schválil ještě před mým nástupem do funkce. V souvislosti s jeho užíváním jsem hradil všechny výdaje podle zákona, které v loňském roce činily zhruba 200 tis. korun. Pouze a díky vlně kritiky a dohadů o přiměřenosti bytu jsme se s rodinou rozhodli přestěhovat do jiného bytu, který si budeme hradit sami, z vlastních zdrojů. V současné době finalizujeme výběr nového bytu, ale vzhledem k tomu, že tento byt nebude hradit NKÚ, nebudu se k tomu jakkoliv vyjadřovat.

Zákony ostatních zemí přesně neznám, není to moje specializace a nepovažuji se za kompetentní osobu tyto zákony jakkoliv komentovat. Určující je především to, aby se prezident NKÚ v každé zemi řídil svými zákony a to je pro mě naprosto prioritní.

Pokud však chcete velmi zjednodušeně porovnávat náklady na bydlení, je zcela podstatné, zda služební byt je ve vlastnictví státu (pak je třeba zvažovat pořizovací náklady a náklady na údržbu) anebo je pronajímán (náklady na pořízení a údržbu odpadají). Pro užívání služebního bytu je ještě více podstatné, zda ústavní činitel má místo trvalého bydliště v hlavním městě a jak jsou hrazeny náklady spojené s užíváním služebního bytu. V mém případě nejsem občanem s trvalým bydlištěm v Praze a byt užívám se svou 5ti členou rodinou. Náklady spojené s bydlením ve služebním bytě podle zákona hradím a hradil jsem je od svého nástupu do funkce.

Vzhledem k výše uvedenému je evidentní, že jsem vámi uváděný paragraf neporušil a neporušuji.

*** 16:02 hodin

Jedna nejasnost: jedno BMW je z roku 2006, pan Dohnal přišel na konci roku 2005, jak tedy nemohl ovlivnit jeho nákup? JS

*** 16:19 hodin

Nákup (výměnu) nového vozu schválilo Kolegium v návrhu rozpočtu ještě před nástupem pana prezidente v roce 2005. Investiční komise projednala detaily v únoru 2006, jednomyslně nákup schválila. V investiční komisi není pan prezident, ale jsou tam zástupci Kolegia. Prezident NKÚ se nijak na výběru ani rozhodnutí nepodílel, respektoval záměry a úmysly Kolegia z minulosti.

R. Burketová


Článek v deníku Mladá fronta DNES ze dne 1.7.2009

tisk stránky