Článek v deníku Mladá fronta DNES ze dne 16.3.2010 s názvem "K čemu má NKÚ 66 lůžek pro 16 lidí?"


Kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu vyčítá šéfovi Dohnalovi další nehospodárnost

Praha - Už to nejsou tak pobuřující výdaje, jako je třeba 76 tisíc korun měsíčně za nájem luxusního bytu. A přece sklízí šéf Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal další kritiku za nehospodárné zacházení se státními penězi.

Tentokrát se patnáct lidí dohlížejících na chod úřadu, členů takzvaného kolegia, pozastavuje nad tím, že Dohnal loni utratil 33 milionů za rekonstrukci školicího střediska v Přestavlkách u Slapské přehrady. Co členům kolegia vadí? Zaprvé to, že Nejvyšší kontrolní úřad vydal státní peníze na přestavbu velkého střediska, které vlastně nepotřebuje. Na školení tam jezdí v průměru 16 lidí, kteří zde mají k dispozici 66 lůžek. Podle jednoho ze zaměstnanců NKÚ se nabízí otázka, zda by nebylo mnohem levnější si na školení nějaké prostory pronajímat.

Co se však kolegiu NKÚ nelíbilo ještě více, je skutečnost, že o tak nákladné akci nevěděli. "Pokud se na nějakou akci použije několikanásobek toho, co jsme schválili, tak takový postup není správný," řekl Rudolf Němeček z NKÚ.

Stejně jako před rokem si kolegium své výtky prosadilo do výhrad při schvalování závěrečného účtu úřadu, který má dohlížet na šetrné hospodaření se státními penězi.

Dohnal kritiku stejně jako dříve odmítl, ale nevyloučil, že zadá audit, který by opravu prověřil.

Více na str. B1

***

Kolegům prezidenta NKÚ Dohnala se nelíbí přestavba školicího centra nebo drahé kanceláře

Praha - Vedení Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) se znovu postavilo proti "svému" prezidentovi Františku Dohnalovi.

Kolegium NKÚ mu včera vytklo především nákladnou rekonstrukci školicího střediska v Přestavlkách u slapské nádrže a způsob, jakým na opravu bez jejich vědomí použil státní peníze.

Stalo se tak rok poté, co kolegium upozornilo na Dohnalovy vysoké výdaje, například pronájem luxusního bytu nebo vysoké nájmy za kanceláře. Kauza zásadně snížila důvěryhodnost NKÚ. Řada politiků vyzvala Dohnala k rezignaci, ten však vytrvale odmítá veškerá obvinění.

"Pokud se na nějakou akci použije několikanásobek toho, co jsme schválili, tak takový postup není správný," vytýká jeden z nejdéle působících členů NKÚ Rudolf Němeček.

Za opravu školicího střediska v Přestavlkách z roku 1976 zaplatil NKÚ včetně vybavení interiéru 33 milionů korun. V původně schváleném rozpočtu se počítalo se zlomkem této sumy. Dohnal použil na opravu peníze z rezervního fondu NKÚ.

66 postelí pro 16 lidí Přínos školicího střediska je přitom sporný. Třeba kapacita činí 66 lůžek, ale NKÚ vzdělává své lidi v mnohem menších skupinkách. Podle statistik úřadu tu v prvním pololetí loňského roku, tedy těsně před rekonstrukcí, proběhlo 29 akcí s průměrnou účastí necelých 16 lidí.

Ročně stojí provoz objektu necelé tři miliony korun.

"Nabízí se otázka, zda by nebylo levnější si na takové akce pronajmout prostor," upozorňuje jeden ze zaměstnanců. Toho překvapilo i luxusní vybavení areálu: nechybí například bar či řada velkých LCD televizí. NKÚ má přitom dohlížet na co nejhospodárnější nakládání se státními penězi. V minulosti sice byla školení větší, avšak teď už s novými pravomocemi není tolik lidí potřeba.

Podle informací MF DNES včera kolegium přijalo usnesení, ve kterém shrnulo výhrady právě k opravě školicího střediska. Materiál nyní dostanou na stůl poslanci kontrolního výboru. "Budeme se tím určitě zabývat," ujistil šéf kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM). Pro usnesení s výhradami hlasovali všichni členové NKÚ, proti byl jen Dohnal.

Mluvčí NKÚ Radka Burketová neupřesnila, co je obsahem výhrad, protože podle ní je jednání kolegia neveřejné. "Nechci komentovat názory některých členů Kolegia NKÚ, které se netýkají kontrolní činnosti ani z ní nevycházejí a zazněly navíc při neveřejném jednání," reagoval na dotaz MF DNES prezident NKÚ František Dohnal. Podle něj je nutné všechny otázky, které by mohly vyvolávat pochybnosti, prověřit auditem.

Školicí středisko není jediným problémem, na který Dohnalovi kolegové upozorňují. Nelíbí se jim ani necelý milion vynaložený na projekt řízení lidských zdrojů.

Podle zdrojů z NKÚ jde o zbytečný projekt, který sloužil jen k tomu, aby pro některé zaměstnance úřadu vznikla pracovní náplň.

Dohnalovi kolegové vytkli současně i to, co minulý rok: nájmy kanceláří v soukromých budovách. Úřadu se sice podařilo zrušit pronájem v Praze-Karlíně, k zásadním úsporám však tento krok nevedl.

***

* Rok s Dohnalem Co všechno se mu vyčítá a co se za rok změnilo Pronájem luxusního bytu Dohnal se odstěhoval, platí si nájem menšího bytu za vlastní. Vysoké pronájmy za kanceláře Napraveno jen částečně. NKÚ zrušil pronájem kanceláří v Praze-Karlíně, které nevyužíval. Používání tří aut Beze změny. Dohnal stále využívá tři vozy, z toho jeden k soukromým cestám. Účty za tankování soukromým autem odmítl předložit. Úklid bez soutěží Napraveno. NKÚ vypsal soutěž na úklidovou firmu, nabídka byla levnější, než kolik stál úklid dříve. Utrácení za výtvarná díla Dohnal už loni žádné umělecké předměty nenakupoval. Nové výtky Oprava šk. střediska Přestavlky a použití rezervního fondu. Projekt řízení lidských zdrojů - podle členů kolegia zbytečná akce.

tisk stránky