Mezinárodní spolupráce NKÚ

Článek prezidenta NKÚ Fr. Dohnala v časopise Parlament, vláda, samospráva


Nejen vlastní kontrola tvoří náplň práce nejvyšší kontrolní instituce. Nikoli sice hlavní, ale přesto důležitou součástí práce je i mezinárodní spolupráce. Ta přispívá především ke zvyšování kvality práce. Taková spolupráce probíhá jednak v rámci členství v mezinárodních organizacích, ale také na bilaterální a multilaterální úrovni s ostatními SAIs (nejvyšší kontrolní instituce, Supreme Audit Institutions).

Cílem této spolupráce obvykle bývá seznamování se s aktuálními a účinnými auditními postupy používanými ostatními auditními institucemi světa a rozvíjení metodologie a výměna zkušeností s kolegy z jiných zemí. Mezinárodní spolupráce je využívána také pro vzdělávání zaměstnanců a organizaci koordinovaných auditů na bilaterální a multilaterální úrovni. Nelze opomenout ani určitý politický význam mezinárodní spolupráce, kdy zkušenosti jednotlivých kontrolních institucí mohou být porovnávány na mezinárodních fórech a následně zobecňovány až po formu určitých doporučení. V oblasti udržení nezávislosti jednotlivých SAI se takových politických aktivit objevila celá řada v období celosvětové finanční krize.

Mezinárodní organizace nejvyšších kontrolních institucí INTOSAI funguje jako zastřešující organizace pro spolupráci externích auditních organizací jednotlivých států. Více než padesát let představuje instituci, v jejímž rámci nejvyšší auditní organizace prosazují rozvoj a přenos znalostí, posilují své kapacity i vliv nejvyšších auditorů ve svých zemích. Jejich heslo "Experientia mutua omnibus prodest" lze přeložit jako „Různé zkušenosti prospívají všem“.

INTOSAI je autonomní, nezávislá a nepolitická organizace, která má mimo jiné speciální konzultativní statut v ECOSOC Organizace spojených národů. INTOSAI byla založena v roce 1953 iniciativou tehdejšího prezidenta SAI Kuby. Má 34 zakládajících členů, kteří se poprvé sešli na prvním kongresu INTOSAI na Kubě. V současné době má 189 plnoprávných členů a 4 členy přidružené. Práce INTOSAI je organizována v regionálních pracovních skupinách: AFROSAI (africká sekce), ARABOSAI (arabská sekce), ASOSAI (asijská sekce), CAROSAI (karibská sekce), EUROSAI (evropská sekce), OLACES (latinsko-americká a karibská sekce), PASAI (jiho-pacifická sekce).

Vedle teritoriální spolupráce je hlavním tématem spolupráce oborová. Pracovní skupiny se věnují jednotlivým sektorům auditu veřejných výdajů, například v oblasti ochrany životního prostředí, výdajům na výrobu energií či pitné vody, výdajům na informační systémy. V rámci pracovních skupin se vyměňují i zkušenosti z oblasti výkonnostního či finančního auditu.

Generální sekretariát sídlí ve Vídni a je řízen prezidentem rakouského účetního dvora dr. Josefem Moserem. Plenární zasedání se schází jednou za tři roky. Poslední setkání se konalo na konci listopadu 2010 v Johanesburgu v Jižní Africe a jeho hostitelem byla SAI Jihoafrické republiky. Pozvání na kongres přijalo přes 500 zástupců členských nejvyšších kontrolních institucí INTOSAI ze 152 zemí a také 54 pozorovatelů.

Hlavními tématy již dvacátého kongresu byly důležitost a přínosy SAIs a audity v oblasti životního prostředí a udržitelného rozvoje. Vyslechli jsme si také příspěvky od vedoucích regionálních uskupení a předsedů pracovních skupin INTOSAI o plnění cílů a úkolů v uplynulém období 2007-2010 a o plánech pro období 2010-2013. Na kongresu byla rovněž schválena řada mezinárodních standardů nejvyšších auditních institucí, tzv. ISSAI z oblasti finančního a výkonnostního auditu, auditu shody aj. a auditních příruček vypracovaných pracovními skupinami.

Nejvyšší kontrolní úřad v červnu 2007 přijal roli řešitele projektu s názvem Udržitelná energie na 11. setkání pracovní skupiny Mezinárodní organizace nejvyšších auditních institucí pro audit v oblasti životního prostředí (INTOSAI WGEA). Zmíněný projekt byl součástí cíle 1 Pracovního plánu INTOSAI WGEA pro období 2008-2010: Rozšířit množství metodických materiálů, které mohu kontrolní instituce využívat. Výsledky projektu byly prezentovány i v Johanesburgu a byly kolegy z mnoha zemí vysoce oceněny. Více informací o této pracovní skupině naleznete na http://www.environmental-auditing.org a na http://www.nku.cz/cz/mezinarodni/projekt-udrzitelna-energie.htm.

František Dohnal
prezident NKÚ

tisk stránky