Článek v deníku Mladá fronta DNES ze dne 17.4.2009 s názvem "Hlídači peněz sami utrácejí"


Šéf Nejvyššího kontrolního úřadu čelí kritice za příliš velké výdaje, NKÚ začnou zkoumat poslanci

Praha - Do Prahy se musel přestěhovat z Jihlavy, ale život v Praze si dokázal za peníze daňových poplatníků dostatečně zpříjemnit.

Z pozice prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu má František Dohnal dohlížet na to, zda státní organizace špatně nehospodaří s majetkem nebo dotacemi.

Sám Dohnal se zabydlel v téměř dvousetmetrovém bytě v nejvyšším patře bytového domu v Praze 3 na Floře. Starost s nájmem si dělat nemusí: 70 tisíc měsíčně za něj platí stát. Jeho předchůdce, zesnulý Lubomír Voleník, si vystačil s podstatně menším sídlištním bytem. NKÚ dokonce i několik bytů vlastní, Dohnal dal přednost jinému bydlení.

„Byt není nějak luxusní,má zhruba dvě stě metrů. Nájem, který platíme, je za takový byt obvyklý,“ obhajuje své výdaje Dohnal. Jako další argument uvedl, že služební byt má i guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Podle mluvčí banky Pavlíny Bolfové to není pravda.

Dohnalovy útraty vadí členům vedení NKÚ, kteří mu vytýkají například i to, že do vestibulu hlavní budovy nechal koupit sochu za více než dva miliony korun.

Poslanci z kontrolního výboru se teď proto chtějí přesvědčit, zda jsou i ostatní výtky členů úřadu pravdivé. „Tolik peněz na byt, to se mi zdá moc,“ říká šéf kontrolního výboru František Koníček (KSČM). „Za Lubomíra Voleníka jsme byli pro ostatní úřady vzorem, teď je to naopak,“ dodává nejstarší člen NKÚ Ladislav Zeman, který letos ve funkci končí. Není jediný s takovým názorem, příliš velký růst výdajů totiž vytkli prezidentovi všichni členové vedení. Ke schválení závěrečného účtu za loňský rok proto přijali ještě usnesení, ve kterém upozorňují na řadu nedostatků. „Úřad nehospodárně hospodaří se státními prostředky,“ napsali do usnesení, o kterém jako první informoval týdeník Euro.

Odhalené nedostatky proto přivedou do úřadu poslance z kontrolního výboru. Ti vytvořili tříčlennou skupinu, která nedostatky ověří a pak rozhodne, co dál. „Pak se tím budeme znovu zabývat,“ dodal Koníček.

Podle člena výboru Jana Bürgermeistera (ODS) je alarmující především to, že běžné výdaje na zaměstnance v úřadě od roku 2004 stouply o 60 procent, i když platy rostly podstatně pomaleji. „Takový růst režijních nákladů je chybou,“ míní Bürgermeister.

Dohnal se hájí tím, že výdaje na zaměstnance jsou srovnatelné s jinými institucemi, například Českou národní bankou.

Vedení úřadu vytklo prezidentovi například to, že i když se snížil počet územních pracovišť o více než polovinu, výdaje za nájem celkově stouply. Důvodem je to, že se NKÚ přestěhoval v řadě případů ze státních prostor do komerčních.

Nejvíce za nájem dává za své sídlo v Praze-Holešovicích. Budova, kterou vlastní firma patřící do finanční skupiny PPF Petra Kellnera, stojí stát ročně 86 milionů korun. NKÚ přitom vlastní pozemek na stavbu svého sídla. Podle Dohnala by nová budova stála nejméně 1,2 miliardy korun a jen splátky úvěru by přesahovaly současný nájem. Pozemek pro stavbu nové budovy prohlásil Dohnal za nepotřebný a nabídl ho jiným státním organizacím.

Přesuny do komerčních objektů vysvětluje i tím, že státní prostory jiných organizací musí často na své náklady draze opravovat nebo nebyly žádné k dispozici.

To, že někteří lidé na úřadě nepřemýšlejí příliš úsporně, ukazuje i podzimní soutěž na nové limuzíny, na kterou upozornila MF DNES. Soutěž byla vypsána tak, aby vyhrála Škoda Superb v nejvyšší možné a nejdražší výbavě. Mluvčí Radka Burketová tehdy luxusní výbavu vysvětlovala tím, že zaměstnanci nemohou přijet na kontrolu unavení z nepohodlného vozu. NKÚ nakonec soutěž zrušil a novou nevypsal.

František Dohnal působí v čele NKÚ od roku 2005, je jmenovaný prezidentem republiky na devět let. Odvolán může být pouze prezidentem, nebo pokud by byl pravomocně odsouzen za spáchání trestného činu. A názor poslanců? „Zeptejte se, až se seznámíme s těmi materiály,“ říká poslanec Jaroslav Fiala (ČSSD).

Trestnímu oznámení za možné zneužití pravomoci veřejného činitele už Dohnal čelí kvůli kauze poslance Petra Wolfa. Wolfova firma použila část z dotace 6,5 milionu na ekologicko-ekonomickou studii na jiné účely. Podle bývalého kontrolora Karla Světničky Dohnal neoznámil podezření na zneužití dotace policii, i když mu to zákon ukládá.

Jan Sůra

tisk stránky