Článek v deníku Mladá fronta DNES ze dne 17.3.2010 s názvem "Všichni proti Dohnalovi: pokuta a tři nové žaloby"


Praha - Roky jako by kárná komora Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) ani neexistovala a nikdo o ní ani nevěděl. Až teď si na nedostatek práce nemůže stěžovat. Její členy zaměstnala až kritika hospodaření prezidenta NKÚ Františka Dohnala (na snímku). Dvě žaloby už projednávala, další tři nové má na stole. Kromě šéfa Sněmovny Miroslava Vlčka se proti Dohnalovi postavili i sami členové NKÚ, kteří ho dlouhodobě kritizují.

Kárná žaloba je pro Dohnalovy kritiky jednou z mála cest, která by mohla vést k jeho odvolání.

"Svým chováním ohrozil nezávislost a nestrannost NKÚ," vysvětlil člen NKÚ Jan Vedral, který jednu ze žalob podal.

Další detaily, stejně jako druhý žalující člen Jiří Kalivoda, zatím nechtěl sdělit. "Dokud si prezident žalobu nepřečte, tak nebudu říkat podrobnosti," vysvětlil Vedral. Oba podali žaloby zvlášť.

Kárná komora navíc dostala na stůl ještě třetí žalobu od šéfa Sněmovny Miroslava Vlčka. Ten na něj podal ještě trestní oznámení.

Dohnal s kárnými žalobami začal loni sám. Se snahou potrestat členy, kteří upozornili při schvalování závěrečného účtu na jeho výdaje a spustili tak celou jeho kauzu, neuspěl. Kárná komora tehdy žaloby zamítla. Výsledkem kárného řízení může být snížení platu nebo i návrh Sněmovně na odvolání.

K odchodu Dohnala vyzvaly nejsilnější politické strany několikrát, ten to však označil naopak za snahu ovládnout politicky NKÚ a trvá stále na své nevině.

O nových kárných žalobách podle svých slov Dohnal neví. "Pokud existují další dvě (nebo tři) a vy o nich víte, může to znamenat, že jste je buď sám psal, nebo někdo z členů kárného senátu či jejich sekretariátu považoval za vhodné informovat média, nikoli však mne, kterého by se kárné žaloby týkaly," řekl Dohnal.

Podání nových žalob má i jiný důvod: snaha Dohnalových kritiků, aby v případě potvrzení jeho viny neunikl trestu. Podle zákona o NKÚ totiž odpovědnost zaniká, uplynul-li od spáchání kárného provinění jeden rok.

První kárná žaloba proti Dohnalovi podaná šéfem kontrolního výboru Sněmovny Vladimírem Koníčkem (KSČM) je přerušená. Členové komory usoudili, že je možné, že Dohnal spáchal trestný čin, a celou věc předali policii. Ta však zatím jen pokračuje ve výsleších, zatím nikoho neobvinila.

Pokud by nakonec policie Dohnala obvinila a soudy ho potrestaly, jeho mandát by automaticky zanikl. Pravomocný rozsudek však může padnout až po roce 2014, kdy Dohnalovi vyprší mandát.

Nové žaloby budou posuzovat noví členové kárné komory: její dva členové Pavel Kučera a Karel Hasch z ní odstoupili na vlastní žádost kvůli podjatosti. Nadále ji podle zákona povede viceprezident NKÚ Miloslav Kala.

Poslancům i členům NKÚ se nelíbí především Dohnalovo dřívější utrácení: například pronájem luxusního bytu pro sebe a rodinu ze státních peněz, používání tří aut nebo drahé nájmy kanceláří.

"Poškodil pověst úřadu, především důvěru, že NKÚ jde o hospodárnost," říká poslanec Petr Nečas. "Pan Dohnal za celý rok nepodnikl nic podstatného, aby pověst NKÚ napravil. Úřadu by proto prospěl jeho odchod," míní šéf poslanců ČSSD Bohuslav Sobotka. Poslanci ho k odstoupení opakovaně vyzývali.

Dohnal je v současnosti prakticky nedotknutelný. Může ho odvolat jen prezident republiky na návrh poslanců. Ti však musí čekat až na verdikt kárné komory, která by ho usvědčila ze závažného provinění.

Dohnal kritiku odmítá, ale do úřadu loni nepustil ani poslanci najaté kontrolory, kteří se měli podívat na údajné chyby v hospodaření. Podle Dohnala na takovou kontrolu není zákon.

Právě za to mu dnes poslanci s největší pravděpodobností potvrdí padesátitisícovou pořádkovou pokutu, kterou dostal od kontrolního výboru a proti které se odvolal.

Potvrzení pokuty je více než pravděpodobné. Už při hlasování v kontrolním výboru nikdo z jeho členů nebyl proti a ve Sněmovně Dohnal mnoho zastánců nemá.

I když peněžitý trest poslanci navrhli v maximální možné výši, při jeho současném platu 136 500 korun měsíčně nejde pro Dohnala o zásadní výdaj.

Kvůli pokutě budou poslanci možná jednat i bez veřejnosti. Podle Romana Žambocha z tiskového odboru Sněmovny to umožňuje zákon, o vyloučení veřejnosti však budou poslanci nejprve hlasovat.

***

"Poškodil pověst úřadu, především důvěru, že NKÚ jde o hospodárnost." Petr Nečas, místopředseda ODS

JAN SŮRA

tisk stránky