#StandWithUkraine

Nejvyšší kontrolní úřad stojí za ukrajinským lidem v jeho boji za svobodu.

PODPORUJEME UKRAJINU

Dove of Peace

Nejvyšší kontrolní úřad se ihned po vypuknutí války postavil na stranu Ukrajiny. A to nejen jako instituce, ale i na úrovni jednotlivců. Dobrovolníci z řad zaměstnanců pomáhají materiálně, finančně i osobně.

Přerušili jsme veškerou spolupráci s nejvyššími kontrolními institucemi Ruské federace a Běloruska. Z tohoto důvodu bylo také zrušeno pozvání zástupců SAI Ruské federace a Běloruska na EUROSAI Prague Post-Congress Get-Together.

Stejný postup podporuje NKÚ i na mezinárodní úrovni coby předsedající země EUROSAI. Řídicí rada EUROSAI na svém mimořádném zasedání v březnu odsoudila postup Ruska a Běloruska na Ukrajině.

UBYTOVÁNÍ VÁLEČNÝCH UPRCHLÍKŮ

Hlavní částí naší pomoci je ubytování ukrajinských uprchlíků v našem školicím středisku u obce Přestavlky nedaleko Prahy.

počet lůžek

počet Ukrajinců

počet kontrolorů

počet dětí

Bydlení i zázemí pro práci na dálku tam našli nejen zaměstnanci ukrajinského kontrolního úřadu. Část kapacity obsadili další uprchlíci z válkou zkoušených oblastí.

Naši ukrajinští přátelé mají v Přestavlkách kromě bydlení zajištěnou také stravu, zaměstnanci NKÚ pomáhají Ukrajincům i s vyřizováním administrativy a tlumočením, s návštěvami u lékaře i na úřadech. Děti rozvážíme každý den do místních škol.

CO DALŠÍHO DĚLÁME

Materiální pomoc

Vytvořili jsme pro naše potřeby vlastní online systém pomoci.

Naši hosté z Ukrajiny do něj napíší, co potřebují, a dobrovolníci z řad zaměstnanců NKÚ si pak požadavky rozeberou a splní je. Jde především o nákupy – od oblečení a bot přes hygienické potřeby, knihy a školní potřeby až po hračky pro děti.

Zábava

Dobrovolníci pro Ukrajince organizují také společné aktivity.

Uspořádali jsme opékání buřtů přímo v Přestavlkách, ale třeba i výlet na hrad Karlštejn, jednu z nejvýznamnějších českých památek. Zorganizovali jsme také cestu na nedělní velikonoční mše do pražských řeckokatolických a pravoslavných kostelů, aby ani v této nelehké době uprchlíci nepřišli o sváteční zvyky.

Notebooky pro Člověka v tísni

NKÚ předal 100 vyřazených, ovšem stále plně funkčních notebooků organizaci Člověk v tísni.

Část notebooků pomáhá i Ukrajincům po celém Česku – s hledáním práce, online výukou nebo prací na dálku.

Otevřený účet

Novinkou v pomoci Ukrajině je transparentní účet, který jsme zřídili v polovině května. Na účet mohou přispívat zaměstnanci libovolnou částkou, jednorázově i pravidelně.

Z vybraných peněz se bude hradit vše, co budou potřebovat ukrajinští uprchlíci ubytovaní ve školicím středisku v Přestavlkách – prací prášky, hygienické potřeby, příspěvek na stravu, ale i oblečení. Pro děti to bude možnost dosáhnout na zájmové kroužky či další volnočasové aktivity.

Číslo otevřeného účtu je: 2802229009/2010

CHCETE TAKÉ POMOCI?

Heart

Chcete přispět na náš otevřený účet a pomoci tak „našim“ uprchlíkům?

Číslo otevřeného účtu je:

2802229009/2010

Děkujeme!

Дякую!

QR kód pro platbu