Články v deníku Hospodářské noviny ze dne 7.12.2010


Přísně tajné: Jak Dohnal platí věrným

Datum vydání: 7.12.2010
Zdroj: Hospodářské noviny
Autor: Radek Kedroň

Souzený šéf Nejvyššího kontrolního úřadu se umí o své lidi postarat. Vedoucí Dohnalova aparátu berou odměny ve stovkách tisíc korun.

Simeona Zikmundová zná Františka Dohnala ještě z Jihlavy. On byl hejtmanem, ona ředitelkou krajského úřadu. Dnes oba sedí v sídle Nejvyššího kontrolního úřadu. On jako prezident, ona je ředitelkou správní sekce. A jejich spolupráce se zjevně oboustranně vyplácí.

Zikmundová se loni na úřadu uvedla projektem na "řízení lidských zdrojů", který spolykal devět set tisíc korun.

Sami členové kolegia kontrolního úřadu v minulosti projekt kritizovali. Prý jako zbytečný. Jak nyní HN zjistily, Zikmundová si za něj od Dohnala vysloužila mimořádnou odměnu.

Jak vysokou? To je nemožné oficiálně zjistit. Podle informací HN se její odměna počítala v šestimístných sumách.

"Výše odměn pro Simeonu Zikmundovou byla v rámci Nejvyššího kontrolního úřadu obvyklá," reagovala na otázky HN Dohnalova mluvčí Radka Burketová. Víc prozradit odmítla: "Výše odměn je osobním údajem." Odpovídat odmítá i Zikmundová, která žádost o rozhovor HN přehrála zpátky na mluvčí Burketovou.

A ke konkrétní odpovědi se nedostanou ani poslanci kontrolního výboru, kteří by měli na hospodaření národní kontrolní instituce dohlížet. Když o vyčíslení odměn požádali viceprezidenta NKÚ Miloslava Kalu, odpověděl jim, že správní sekce - vedená Simeonou Zikmundovou - mu data odmítla vydat. A jak vyplývá z dokumentů kontrolního výboru, Zikmundová nepustila druhého muže úřadu Kalu ani do počítačových databází. "Svědčí to o tom, že některé údaje neskrývá prezident Dohnal jen před kontrolním výborem, ale i před kolegy, kteří by měli dohlížet na chod úřadu," říká Vladimír Koníček, poslanec kontrolního výboru za KSČM.

Statisíce pro vedoucí

Tentokrát však neběží jen o další dílčí přestřelku zákopové války, již vede Dohnal (nyní je obžalovaný za nadbytečně luxusní služební byt) proti poslancům a i vlastnímu kolegiu. Ukazuje se, že příběh Zikmundové není výjimečný. Naopak. "V loňském roce vyplatil Nejvyšší kontrolní úřad na odměnách zaměstnanců 47,2 milionu korun, z toho vedoucím 15,5 milionu, to je 33 procent," stojí v jediném oficiálním stanovisku Nejvyššího kontrolního úřadu, které mají HN k dispozici.

Podle výročních zpráv přitom pracuje na úřadu 470 zaměstnanců, z toho šedesát ve vedoucích pozicích. Jednoduchým výpočtem tak vychází, že vedoucí zaměstnanci si loni průměrně rozdělili 259 tisíc korun, zatímco ti bez funkce 76 tisíc. Stejný nepoměr hlásí statistiky i letos: zatím si vedoucí pracovníci NKÚ rozdělili v průměru 165 tisíc korun, na řadové zaměstnance zůstalo průměrných 47 tisíc korun.

Pozvánka mezi kontrolory

Mezi další blízké spolupracovníky, na které Dohnal myslí, patří vrchní ředitel kontrolní sekce NKÚ Petr Neuvirt. Loni byl sice potrestán za to, že porušoval pravidla pro jízdy s referentskými vozy. V knihách jízd například neuváděl, kam jezdí (přišlo se na to, když se začalo rozebírat Dohnalovo plýtvání). A podle informací HN i on letos dostal vysokou odměnu. "Odměnu ve výši 250 tisíc korun jsem nikdy neobdržel," odmítl to však Neuvirt. Víc o prémiích neprozradil. Jedno ocenění je však možné dohledat i v otevřených zdrojích. Jak napsal deník MF Dnes, Dohnal navrhl před pár dny poslancům, aby Neuvirta zvolili do patnáctičlenného kolegia NKÚ. Neuvirt přitom v tu dobu vypovídal jako svědek v Dohnalově trestní kauze. U soudu tvrdil, že jeho šéf neměl na výběr bytu, kvůli němuž nyní čelí obžalobě, žádné požadavky. Tvrzení však vyvrátila zástupkyně firmy, která byt pronajímala. Podle ní Dohnal projevil zájem právě o tento byt. "U soudu jsem popsal skutečný stav věci," reagoval nyní Neuvirt.

Dohnalovy problémy v Nejvyšším kontrolním úřadu

Obžaloba za luxus

Františku Dohnalovi hrozí až pět let vězení za to, že si jako služební bydlení pronajal luxusní dvojbyt na pražských Vinohradech o celkové rozloze 415 metrů čtverečních. Podle zákona má ale nárok jen na jeden byt, policisté a žalobce jsou přesvědčeni, že stát tak připravil o 900 tisíc korun.

Nájemné pro známé

Dohnal nechal přestěhovat centrálu úřadu ze státní budovy do soukromého administrativního centra. Ale nejen centrálu. Zrušil i pobočku v Třebíči, která sídlila rovněž ve státní budově, a přesunul ji do Jihlavy, kde před příchodem na NKÚ působil. Kanceláře regionální pobočky pronajal v nemovitosti svého známého, s nímž se například potkával v Rotary klubu.

Posudek na Tokovo

Dohnal prosazuje, aby jeho úřad prodloužil nájem v pražské budově Tokovo, vlastněné finanční skupinou PPF. Náklady na jednoho úředníka nyní vycházejí na 237 tisíc korun, zatímco průměr u ostatních státních organizací dosahuje 43 tisíc. Prodloužení nájmu navíc Dohnalovi doporučila poradenská firma, která nabízela zbylé volné kanceláře v Tokovu.

Na lavici obžalovaných

Šéf kontrolorů František Dohnal čelí obžalobě z porušení povinnosti při správě cizího majetku, protože podle policie užíval za státní peníze nepřiměřeně luxusní byty. Další kolo hlavního líčení začne příští týden.

Šéf kontrolorů Dohnal rozdal kolegům statisícové bonusy

Datum vydání: 7.12.2010
Zdroj: Hospodářské noviny
Autor: Radek Kedroň

Funkcionáři NKÚ loni dostali na odměnách v průměru 259 tisíc korun. Vysoké prémie inkasovali i letos.

Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal, jenž se u soudu zodpovídá z plýtvání erárními penězi, opět rozhazuje.

V době úsporných balíčků rozdává svým nejbližším spolupracovníkům stovky tisíc korun jako mimořádné odměny.

Jak vyplývá z interních dokumentů úřadu, které se podařilo HN získat, jen loni rozdal Dohnal šedesátce vedoucích pracovníků 15,5 milionu korun na odměnách. V přepočtu to znamená, že v průměru inkasovali funkcionáři 259 tisíc korun. Jenže jde o průměr, někteří vedoucí museli brát i víc.

Komu přesně posílá Dohnal vysoké prémie, není možné oficiální cestou zjistit. "Výše odměn zaměstnance je osobním údajem," uvádí Dohnalova mluvčí Radka Burketová. Podle neoficiálních informací se z nejštědřejších odměn těší nejbližší spolupracovníci prezidenta, Dohnal si tím má jistit jejich loajalitu v době, kdy hraje o přežití. Dlouhodobě čelí kritice poslanců i členů vlastního kolegia. Zaměstnanci úřadu loni v průměru brali necelých 77 tisíc korun prémií. "Za mimořádné výkony by měli být odměňováni především řadoví kontroloři, kteří jsou v první linii," říká poslanec kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM).

Mimořádné odměny

15,5 mil. rozdal František Dohnal šedesátce vedoucích pracovníků loni, letos už rozdělil dalších 9,9 milionu.

tisk stránky