ČR má šanci v příštích šesti letech získat až 651,7 miliardy korun
TISKOVÁ ZPRÁVA K EU REPORTU 2014 – 11. 7. 2014
Česká republika stojí na prahu nového programového období pro léta 2014–2020, v rámci kterého může vyčerpat až 651,7 miliardy korun evropských dotací. V uplynulém programovém období 2007–2013 si přitom nevedla dobře. Evropská komise pro Českou republika vyhradila celkem 733,2 miliardy korun. Z těch bylo ale v rámci 18 operačních programů ke konci roku 2013 proplaceno jen necelých 395 miliard korun, tedy 54 procent alokace těchto operačních programů. Ohroženo je čerpání dotací až ve výši 65 miliard korun. Vyplývá to z EU reportu 2014, který NKÚ vydal tento týden.
Češi mimo jiné chybovali při výběru projektů. Příkladem může být stavba zdvihacího mostu v Kolíně dimenzovaného na dopravní lodě, které po Labi vůbec nejezdí. Podporu z evropských peněz dostaly i předražené projekty, jako byla například marketingová kampaň „Ryba domácí“ za více než 150 milionů korun. Výjimkou nebyly ani projekty, které budou v budoucnosti zatěžovat státní rozpočet – například výstavba vědeckých center, jejichž budoucí financování bude velmi nákladné.
Všechny tyto nedostatky znamenají velkou zátěž pro státní rozpočet. Jen za rok 2012 Evropská komise uplatnila vůči České republice korekce ve výši 125 milionů eur – ČR se v tomto ohledu umístila na 7. místě mezi všemi zeměmi EU. „Zároveň Česká republika do konce roku 2012 z vlastní iniciativy oznámila korekce za dalších 228 milionů eur. Všechny tyto prostředky tak půjdou na vrub státního rozpočtu, místo aby byly uhrazeny z evropských fondů,“ uvedl prezident NKÚ Miloslav Kala. Údaje za roky 2013 a 2014 zatím nejsou oficiálně k dispozici, ale například v červnu letošního roku byla v rámci operačního programu Podnikání a inovace vyměřena další korekce ve výši 1,8 miliardy korun.
Navzdory všem chybám a nedostatkům byl podle EU reportu 2014 loňský rok pro Českou republiku z hlediska čerpání evropských prostředků nejúspěšnější od jejího vstupu do Evropské unie – její čistá pozice byla 3,2 miliardy eur. „Pokud máme být úspěšní v čerpání oněch téměř 652 miliard korun, které můžeme v následujících šesti letech získat, musíme si položit u každého projektu základní otázky. Je skutečně důležitý? Přináší komplexní a finančně výhodné řešení? Skutečně bychom ten projekt realizovali, kdybychom na něj nečerpali eurodotace? Pokud si na ně neodpovíme ano, pak je lepší eurodotace nečerpat. Nesmyslné projekty nás neobohatí, ale právě naopak,“ varoval Kala.
EU report 2014 – Zpráva o finančním řízení prostředků EU v ČR vychází letos už posedmé. NKÚ v něm mimo jiné představuje výsledky analýz kontrolních nálezů NKÚ v oblasti rozpočtových výdajů za období let 2007–2013. Přináší také srovnání s nálezy jiných kontrolních institucí, zejména Evropského účetního dvora, a specifikuje rizikové oblasti se zvýšeným výskytem chyb.
Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad