Nejvyšší kontrolní úřad zahájil stavbu svého sídla. Bude jej sdílet s Parlamentní knihovnou a Archivem Poslanecké sněmovny

Tisková zpráva – 26. 8. 2020


Nejvyšší kontrolní úřad dnes v pražských Holešovicích zahájil symbolickým poklepáním základního kamene stavbu svého sídla. Sdílet jej bude s Parlamentní knihovnou a Archivem Poslanecké sněmovny. V areálu někdejšího holešovického pivovaru vzniknou dvě moderní kancelářské budovy s nejnižšími náklady životního cyklu a životností, která náleží významným veřejným budovám. Jde o první velkou veřejnou stavební zakázku v ČR v oblasti pozemního stavitelství zadanou podle současných mezinárodních standardů FIDIC. Zároveň jde o pilotní projekt, který využívá metodu Building Information Management (BIM), tedy informační modelování staveb. Přilehlý areál, jídelna i nový park budou přístupné veřejnosti. Služby pro veřejnost nabídne i Parlamentní knihovna a Archiv Poslanecké sněmovny.

Projekt nového sídla zahájil NKÚ v roce 2016. O své vlastní sídlo odpovídající postavení nezávislé ústavní instituce ale usiloval již dlouho. Už v roce 2004 zakoupil pozemek právě v areálu dřívějšího holešovického pivovaru. Celkové náklady na výstavbu nového sídla dosáhnou zhruba 900 milionů korun, z toho 230 milionů korun zaplatí NKÚ ze svých úspor z minulých let. Zbylou část pokryjí prostředky ze státního rozpočtu. Zaměstnanci by se měli do nového sídla stěhovat v druhém čtvrtletí roku 2023.

Slavnostní poklepání proběhlo za účasti místopředsedy Poslanecké sněmovny Vojtěcha Filipa, místopředsedkyně vlády a ministryně financí Aleny Schillerové a dalších ústavních činitelů.

„Jsem rád, že se NKÚ konečně po letech dočká vlastního důstojného sídla, které mu jako ústavní instituci náleží a bude jej sdílet s další ústavní institucí. Je to završení snahy, na jejímž počátku stál první prezident NKÚ Lubomír Voleník,“ řekl k projektu nového sídla prezident NKÚ Miloslav Kala.

Nové sídlo bude mít nízkou energetickou náročnost, ekologicky šetrný provoz, počítá se se zelenou střechou a částečně i fasádou, inteligentním řízením budovy, k dispozici budou i dobíjecí stanice pro elektromobily a elektrokola. Dvě budovy o výšce šest a sedm pater zaberou zhruba 40 % plochy pozemku a nebudou převyšovat okolní zástavbu. Zaměstnancům nabídnou 5 tisíc m2 kancelářských ploch. V podzemních garážích vznikne místo pro 123 vozidel, další parkovací místa pak budou ve dvoře. Součástí sídla bude i konferenční sál, dětská skupina a jídelna přístupná i veřejnosti.

Parlamentní knihovna a Archiv Poslanecké sněmovny, které se potýkají s dlouhodobým nedostatkem odpovídajících prostor pro své rozsáhlé sbírky, budou mít v nové budově k dispozici 2,5 tisíce m2. Parlamentní knihovna uchovává přes 200 tisíc svazků z oboru společenských věd a nabízí široký výběr periodik. Historicky nejcennější část knihovního fondu byla v roce 2000 prohlášena za kulturní památku.

V nové budově získají knihovna a archiv prostory vybavené moderními technologiemi pro své depozitáře, ale také pro ateliér restaurátorů a digitalizační laboratoř. Bude do nich možné uložit až 15 km knih a archiválií, což představuje rezervu pro růst sbírkových fondů na několik desetiletí. Zároveň chtějí knihovna i archiv rozšířit svou nabídku služeb pro veřejnost, která bude mít k dispozici moderní studovnu.

Autorem projektu sídla NKÚ a Parlamentní knihovny a Archivu Poslanecké sněmovny je architektonický ateliér Masák & Partner. Projekt vznikl metodou Building Information Management (BIM), která umožňuje koordinovat všechna potřebná projektová data a vytvořit virtuální 3D model nového sídla. Jedná se o současný trend v oblasti stavebnictví a sídlo NKÚ je pilotním veřejným projektem, který vznikal díky této metodě.

Výjimečné je i to, že stavební zakázku na sídlo zadal NKÚ podle mezinárodního standardu smluv „Žlutá kniha FIDIC“ metodou Design & Build. Jedná se o první velkou veřejnou stavební zakázku v ČR v oblasti pozemního stavitelství zadanou tímto způsobem. Zakázku získala ve veřejné soutěži společnost PORR a.s., která se soutěže účastnila s nejnižší nabídkovou cenou 676 milionů korun bez DPH.

Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad

tisk stránky

  • Poklepání základního kamenePoklepání základního kamene
  • Vojtěch Filip a Miloslav KalaVojtěch Filip a Miloslav Kala
  • Model budovyModel budovy