Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu a státní kontrolor Izraele jednali o posílení spolupráce mezi nejvyššími kontrolními institucemi

Tisková zpráva – 3. 3. 2020


Ve dnech 26. a 27. února se v Praze setkali prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala a jeho izraelský protějšek státní kontrolor a ombudsman Matanyahu Englman. Jednání se týkalo především spolupráce obou úřadů v rámci Evropské organizace nejvyšších kontrolních institucí (EUROSAI). NKÚ převezme v červnu řízení této organizace a povede ji tři roky.

Šéfové nejvyšších kontrolních institucí ČR a Izraele diskutovali i o projektech, které usnadňují spolupráci a výměnu informací mezi nejvyššími kontrolními institucemi Evropy. NKÚ s tímto záměrem vytvořil Benchmarking Information Exchange Project (BIEP), do kterého se dosud zapojilo 19 evropských zemí. Spolu s německými kolegy vede NKÚ také pracovní skupinu EUROSAI pro profesní spolupráci.

Tématem jednání byl také XI. kongres EUROSAI, který se uskuteční v Praze na začátku června letošního roku. NKÚ na kongresu převezme od tureckého nejvyššího kontrolního úřadu vedení této organizace na tři roky. Po něm mají zájem vést 50 nejvyšších kontrolních institucí Evropy právě zástupci Izraele, jak potvrdili na této pražské schůzce. O předsednictví na léta 2023 až 2026 se rozhodne na pražském kongresu EUROSAI.

Po jednání se pak představitelé obou institucí zúčastnili zahájení výstavy „Záhadné pouto“ na Pražském hradě. Ta byla uspořádána u příležitosti výročí 30 let od znovuobnovení diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Státem Izrael.

Odbor komunikace
Nejvyšší kontrolní úřad

tisk stránky

  • Matanyahu Englman a Miloslav KalaMatanyahu Englman a Miloslav Kala